BLOG

04.09.    << Zpět na výpis
2014
056

Jak se fotil a tvořil keltský mýtus

Od mých dlouholetých přátel jsem dostal nelehký úkol. Zadáním bylo logo a fotografie ilustrující filozofii firmy v oblasti velkoobchodu koberců a jiných doplňků pro domov. Hlavní myšlenkou je zaměření se na uměleckou tvorbu šikovných lidí a ne pouze na masivní výrobu produktů bez umělecké duše. Chtějí mít sortiment se skutečnou hodnotou, do které člověk vloží svůj tvořivý kumšt a je vyvážen podle nauky Feng Shui.

 

 

Od mých dlouholetých přátel jsem dostal nelehký úkol. Zadáním bylo logo a fotografie ilustrující filozofii firmy v oblasti velkoobchodu koberců a jiných doplňků pro domov. Hlavní myšlenkou je zaměření se na uměleckou tvorbu šikovných lidí a ne pouze na masivní výrobu produktů bez umělecké duše. Chtějí mít sortiment se skutečnou hodnotou, do které člověk vloží svůj tvořivý kumšt a je vyvážen podle nauky Feng Shui.

 

Proto se v názvu objevuje keltský bůh Belinus, znám také pod jmény Belenos, Belus, Belinos či Belin. V antické době byl ztotožňován s Apollónem, který je ochráncem umělců. Byl by tedy skvělým patronem pro lidi s uměleckou duší.

 

Je bohem obrody, léčení, učení, horkých pramenů, ohně, úspěchu, blahobytu, očisty, úrody, vegetace, jara, plodnosti a dobytka a přílivem nové energie. Od pradávna chrání umělce.

 

Je také spojován s léčitelstvím, světlem, ohněm a velice významným keltským svátkem Beltine. Beltine v překladu znamená zářící oheň či Belenův oheň. Zapalovaly se velké ohně a oheň symbolicky očistil lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období. Ohně na návrších měly také ochranný smysl. Ohně v domácích krbech se uhasily a zapálily nové.

 

Obrodou a přílivem nové energie je také charakteristické čínské učení Feng Shui, zabývající se vylepšením kvality života pomocí proudění životní energie čchi, která za určitých okolností je všude kolem nás.

 

Feng Shui je 6000 let staré čínské učení, zabývající se přirozeným energetickým tokem v přírodě. Umožňuje provádět konkrétní změny energie čchi v našem prostředí, čímž pomáhá odvrátit nepříznivá období a naopak umocnit období šťastná. Zkrátka, vnáší do prostorů očistu, harmonii, rovnováhu yinu a yangu a pohodu.

 

Do všech projektů, které firma Belinus Art realizuje, vstupují ovlivněni tímto učením. Výsledkem je potom zpracovaný návrh, dle kterého si můžete provést realizaci nebo změnu interiéru, či exteriéru.

 

Fotografii Belinuse jsme zachytili v okamžiku pohody a odpočinku, kdy relaxuje a „lenoší” po vykonané práci, ležíc spokojeně a v harmonii na kmenu starého stromu.

 

Do fotografie jsme potřebovali zahrnout i zmiňované Feng-šuej. Učení pracuje mimo jiné s polaritou jinu a jangu a s pěti elementy (voda, země, dřevo, oheň, kov) a snaží se mezi nimi nastolit harmonii prostřednictvím barev, tvarů, materiálů, vůní i zvuku.

 

Vymysleli jsme si téma, kde takový severský bůžek odpočívá kolem těchto elementů a cítí se v naprosté rovnováze se vším, co se odehrává kolem něho v přítomném okamžiku.

I lidé umělecky nadaní prožívají určitou magii přítomného okamžiku, když zrovna tvoří. Jejich duch se vznáší tam, kde múzy inspirují každého, kdo překročí hranice iracionálního načítaní reality, aby se odpojili od naprogramované mysli a našli své vlastní, tvořivé vědomí. Chtěl jsem, aby byl člověk vtažen do mytologických symbolů a plul fantastickým světem, kde mýty ožívají.

 

Jak se fotografie vytvářela, vidíte níže na fotografií – krok za krokem nebo na videu zde >>

 

KROK 1 – nejprve jsem v předprodukci sdělil hlavní myšlenku klientovi Belinus Art, ujasnili si, kdo bude hrát boha Belinuse. Našli jsme si historický šerm zaměřený na keltskou tematiku, objednali část rekvizit. Výbava při  focení byla Canon 400d a dva speedline blesky. Základ fotografie vznikla v lokalitě v Olomouci v Bezručových sadech pod úžasným starým stromem.

001

 

Krok 2 – postprodukce – dotvoření keltských motivů a celková stylizace boha Belinuse.

008

 

Krok 3 – postprodukce – dotvoření třetího plánu (pozadí) ilustrující území keltských bohů.

012

 

Krok 4 – postprodukce – pozornost úprav jsem zaměřil na druhý plán, což je v hloubce obrazu střední část. Na tuto část se snažím nejvíce nalákat pohled diváka, protože v ní se většinou odehrává podstata příběhu.

018

 

Krok 5 – postprodukce – bylo potřeba splnit požadavky klienta. Prolnout do mytologického příběhu i pět živlů podle Feng Shui – oheň, země, voda, vzduch a kov.

041

 

Krok 6 – postprodukce – dotvoření prvního plánu (popředí) pro docílení větší hloubky obrazu. Spojení barev ve všech vrstvách. Na přání klienta i malá harfička, jako jemná dekorace protějška Belinuse, což byl řecký bůh Apolón.

056
Michal Botek, grafik, fotograf, retušér a autor eBooku KONEC reKLAMÁNÍ

reklamní fotografie, grafik, fotograf, focení, Olomouc, foto, grafický design, logo, návrh loga, tvorba loga, design loga, fotomontáž, retuš, reklamní kampaň, grafický návrh, postprodukční fotografie

Komentáře

 1. kVítek napsal:

  Ahoj Michale, děkuju za pohled do zákulisí. Je zajímavé podívat se, jak takový obraz postupně vzniká. Prozradíš taky kolik času to celé zabralo?

  • Michal Botek napsal:

   Aloha kVítku. Každá fotografie má jiný koncept a jiný časový úsek na realizaci. Konkrétně tento bůh Belinus trval týden. Vše má svůj plán, skládající se ze tří bodů, jak celou tuto fotku realizovat. Nejprve v pre-produkci bylo potřeba najít nejvhodnějšího představitele podle požadavků klienta. Zajistit kostým, rekvizity – zbraně, paruku, vousy a taktéž nalézt vhodnou lokalitu pro focení. Ve druhé fázi proběhlo focení na lokaci a pak už ve třetí fázi zbývaly hodiny strávené v postprodukci u PC, což pojme nejvíc času.

 2. kVítek napsal:

  Ahoj Michale, děkuji za informaci. Občas taky dělám něco grafického. A na jednom obrázku strávím několik dnů. Takže v tom nejsem sám :-)
  Ať se Ti daří!

Zanechte komentář